30.10.2019 / Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
Wiele dzieci z zaburzeniami ADHD pracuje na co dzień z profesjonalnymi terapeutami. Dzięki ich pomocy dziecko odnosi ogromne korzyści w uczeniu się i stawaniu się niezależnym. W wielu przypadkach terapia zajęciowa dzieci z ADHD prowadzona jest także przez rodziców w domu. Oto kilka sprawdzonych inspiracji, które możesz zastosować w pracy ze swoim dzieckiem.
Terapeuci, którzy każdego dnia pracują z dziećmi z zaburzeniami ADHD, koncentrują się na rozwijaniu różnorodnych dziecięcych umiejętności. Dziecko cierpiące na ADHD ma bowiem ogromny deficyt koncentracji uwagi oraz problemy z odbiorem i przetwarzaniem bodźców sensorycznych. Terapia zajęciowa oparta jest na spersonalizowanym planie. Każde zajęcia mają na celu poprawę codziennego funkcjonowania dziecka w domu i w życiu codziennym w przedszkolu czy szkole.
Martwisz się, że nie zawsze masz możliwość korzystania z pomocy wykwalifikowanego terapeuty, który pracuje z dziećmi z zaburzeniami ADHD? Terapia zajęciowa może być prowadzona także w domu. To dobra wiadomość dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą systematycznie pojawiać się na zajęciach. Rodzice mają szansę pracować ze swoimi dziećmi, wykorzystując wiele pomocy zaprojektowanych przez profesjonalny zespół terapeutów. Proste zadania, które możesz poprowadzić w domowej przestrzeni, z pewnością są cennym uzupełnieniem profesjonalnej terapii zajęciowej.
W pokoju dziecka z zaburzeniami ADHD warto stworzyć specjalną strefę, w której dziecko będzie mogło się wyciszyć, poczuje się bezpiecznie i komfortowo. Może to być niewielki kącik, w którym znajdzie się miejsce na wygodne siedzisko i kolorowe, miękkie poduchy lub maskotki. Dobrze, jeśli ściany w strefie przeznaczonej do pracy z dzieckiem będą utrzymane w jasnej kolorystyce.
Miejsce, w którym na co dzień uczą się i bawią dzieci z zaburzeniami ADHD, powinno znajdować się blisko okna, aby wpadało do niego jak najwięcej naturalnych promieni słonecznych. Warto zamontować w nim też ścienne kinkiety, które będą oświetlały przestrzeń ciepłym i przyjaznym dla oczu dziecka światłem.
W kąciku do nauki i odpoczynku nie może zabraknąć pojemnika na specjalne antystresowe zabawki. Możesz przechowywać w nim takie pomoce, jak: miękkie piłeczki, piankowe puzzle, kolorowanki, kalejdoskop, kolorowe książeczki. Na pojemniku z zabawkami umieść grafikę, która jednoznacznie kojarzy się z beztroską zabawą.
W przyjaznym kąciku dla dziecka z zaburzeniami ADHD zawieś na ścianach edukacyjne grafiki i plakaty. Możesz wykonać je samodzielnie lub zamówić przez internet. Zalaminowane obrazy w estetycznej oprawie umieść na ścianie za pomocą dwustronnej taśmy, która po usunięciu nie pozostawia po sobie żadnych śladów.
Nakładanie na dziecko z zaburzeniami ADHD zbyt wielu obowiązków może być przyczyną przeciążenia i braku ochoty do współpracy. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, stwórz atrakcyjny plener, na którym za pomocą obrazów przedstawisz łatwiejsze i trudniejsze zadania do wykonania. Przy każdym z nich może pojawić się rysunek z symboliczną nagrodą, jaką dziecko otrzyma po wykonaniu swojej pracy. Motywujące grafiki zawieś w kąciku do zabawy i nauki w widocznym miejscu na ścianie. Dzięki systematycznej pracy twoje dziecko jest w stanie w szybkim czasie opanować wiele nowych umiejętności.
Ważne: Jeśli na grafice pojawił się punkt “sprzątanie pokoju”, warto obok niego narysować miejsca, które mają być przez dziecko uporządkowane. Na przykład obrazek przedstawiający podłogę i odkurzacz lub łóżko i ułożoną na nim pościel.
Pomysłowe grafiki wspierające dziecko w budowaniu inteligencji emocjonalnej to kolejny element, który powinien pojawić się w specjalnym kąciku do zabawy i nauki. Twarze ludzi wyrażające różne uczucia pomagają w rozwoju rozpoznawania emocji i nauce empatii. Patrząc na grafiki, dziecko dostaje informacje, jak zachowywać się w różnych sytuacjach, kiedy czuje smutek, złość, radość lub zmęczenie.
27.08.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
Artykuł sponsorowany Wybór odpowiedniego ręcznika dla noworodka to jedna z ważniejszych decyzji, podczas zakupów przygotowujących do przyjścia Twojej pociechy na świat. Może ona wpłynąć zarówno na komfort, jak i na zdrowie Twojego maluszka. Delikatna skóra niemowląt […]
Czytaj dalej25.07.2024 Aranżacja pokoju dziecka
21.06.2024 Dodatki i akcesoria
29.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
15.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
13.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
09.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami