13.11.2019 / Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
Dostosowanie przestrzeni do wymagań dziecka niedowidzącego nie jest proste. W czasie urządzania musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych wskazówek, dzięki którym twoja pociecha poczuje się w pokoju dziecięcym bezpiecznie i komfortowo. Podpowiadamy, jak stworzyć przyjazne wnętrze, aby dziecko niedowidzące mogło je polubić, chciało się w nim bawić, odpoczywać i rozwijać pasje.
Urządzanie pokoju dla dziecka niedowidzącego powinno być dobrze przemyślane pod każdym względem. Warto pamiętać o kilku podstawowych elementach, dzięki którym twoje dziecko stanie się jeszcze bardziej niezależne i chętne do wykonywania codziennych zadań. W czasie aranżowania dziecięcego pokoju skoncentruj się na:
Dzieci niedowidzące w każdym miejscu chcą czuć się bezpiecznie i pewnie. Jeśli w pokoju dziecięcym znajduje się za dużo mebli i zabawek, przestrzeń staje się nieuporządkowana i przytłaczająca. Urządzając wnętrze, w którym dziecko z zaburzeniami wzroku ma czuć się komfortowo, postaw na minimalizm. Mała liczba mebli i innych przedmiotów użytkowych sprawi, że twoja pociecha będzie śmiało poruszać się po pokoju, chętnie się w nim bawić oraz uczyć.
Dla dziecka niedowidzącego najlepsze są poznane wcześniej zabawki, którymi lubi się bawić. Jeśli widzisz, że są jakieś, których twoja pociecha nie akceptuje, możesz je spakować i wysłać na “wakacje” na strych lub podarować znajomej rodzinie. Pozostałe zabawki posegreguj i umieść w miejscu, do którego dziecko ma swobodny dostęp. Możesz uporządkować je tematycznie, na przykład grające przechowywać w czerwonym pojemniku, mniejsze figurki na górnej półce, a większe pluszaki na nieco niższej. Dobrze, jeśli ulubione zabawki znajdują się zawsze na wysokości oczu dziecka, w zasięgu jego rączki.
Pamiętaj, że drzwi pokoju i szafek powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby same się nie otwierały. Dzięki temu twoje dziecko nie uderzy się o te elementy. Zadbaj też o porządek. Po każdej zabawie staraj się zachęcać dziecko do sprzątania wszystkich zabawek. Każdy pozostawiony na podłodze przedmiot może stać się przyczyną upadku.
Większość dzieci niedowidzących woli słabsze światło. Wpadające do wewnątrz pokoju zbyt jasne, oślepiające promienie słoneczne mogą sprawiać dyskomfort i negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie dziecka. Kiedy w ciągu dnia pociecha mruży oczy, zdecyduj się na zamontowanie w oknie specjalnej osłony przeciwsłonecznej, dzięki której masz szansę dokładnie regulować natężenie światła słonecznego.
Oprócz lampy sufitowej, w pokoju dzieci słabowidzących nie może zabraknąć dodatkowego oświetlenia. W miejscu, w którym dziecko bawi się i uczy, powinny znajdować się praktyczne oprawy z regulowanym ramieniem i ruchomym kloszem. Dzięki temu dziecko w szybki i sprawny sposób ustawi sobie lampę tak, aby rzucała strumień światła w konkretne miejsce.
Każde dziecko posiada swoje ulubione kolory. Warto zatem w pokoju dziecięcym postawić na barwy, w otoczeniu których twoja pociecha czuje się naprawdę dobrze. Kolor pomoże też uporządkować rzeczy. Różnobarwne pojemniki lub kosze pozwolą dziecku rozpoznać, gdzie znajdują się różnego rodzaju zabawki lub pomoce do nauki.
Ważne, aby w pokoju dzieci niedowidzących znajdowały się miejsca, w których przeważają kontrasty. To dzięki nim dziecko może szybciej i łatwiej zlokalizować daną rzecz w przestrzeni. Dzieci niedowidzące szybciej rozpoznają czarne kształty na białym tle, sprawniej zaświecą też lampkę z abażurem w kolorze mocnej czerwieni ustawioną na jasnej szafce.
Zróżnicowane tekstury materiałów pozwalają dziecku rozwijać percepcję dotykową i wiedzę o otaczającym je świecie. Jeśli twoja pociecha rozpoczęła już naukę alfabetu Braille’a, możesz tworzyć w tym języku proste napisy i przyklejać je na pojemnikach do przechowywania. Pudełka z zestawami klocków, akcesoria szkolne, teczki czy bloki warto oznaczać etykietami z naklejonym na nich materiałami o charakterystycznej strukturze. Dzięki temu dziecko szybko rozpozna dany przedmiot oraz zapamięta, gdzie i w jakim miejscu się znajduje.
Dobrym pomysłem jest oznaczanie w pokoju dziecięcym stref, w których dziecko się bawi, uczy i odpoczywa. Na przykład powierzchnia miękkiego dywanu będzie oznaczała przestrzeń do zabawy, w której dziecko może rozłożyć swoje ulubione zabawki. Wszystkie krawędzie dywanów przyklej do podłogi specjalną taśmą. Dzięki temu nie będzie się zaginał ani ślizgał po podłodze.
07.11.2023 Aranżacja pokoju dziecka
Żywa choinka dla wielu osób jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne choinki są zazwyczaj duże i zajmują sporo miejsca. Dlatego idealnie sprawdzają się do większych pomieszczeń – szczególnie w domach. Nie zawsze […]
Czytaj dalej19.10.2023 Wystrój wnętrz
11.10.2023 Dekoracje
29.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
15.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
09.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
07.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami