15.11.2019 / Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
Dzieci z głębokim ubytkiem słuchu przeżywają duże trudności w swobodnym komunikowaniu się z otoczeniem. W ich codzienności pojawia się wiele sytuacji, które mogą bardzo negatywnie wpływać na ich samopoczucie. Warto zatem w domowej przestrzeni stworzyć wymarzony pokój dziecięcy, aby dziecko mogło się w nim poczuć bezpiecznie i beztrosko.
W życiu każdego dziecka zabawa odgrywa niezwykle ważną rolę. Warto zatem pokój dziecięcy zaprojektować w taki sposób, aby stał się przestrzenią przyjazną i zachęcającą do beztroskiego spędzania czasu. Dzieci z głębokim ubytkiem słuchu poprzez zabawę nie tylko odstresowują się, ale przede wszystkim uczą się samodzielności, budowania więzi oraz wyrażania własnych emocji.
W czasie urządzania pokoju dziecięcego dla dziecka z głębokim ubytkiem słuchu nie zapomnij o zaprojektowaniu wyjątkowego kącika zabaw. Musi to być przestrzeń, która bardzo pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie i rozwój emocjonalny. W kąciku zabaw zadbaj o komfort dziecka. Miękki dywan oraz wygodne siedzisko umożliwią beztroską zabawę i odpoczynek. Zabawki i książki powinny znajdować się w zasięgu ręki dziecka. Mniejsze przedmioty, takie jak na przykład klocki, pacynki, samochodziki, przechowuj w szczelnie zamykanych pojemnikach. Książeczki, puzzle i większe zabawki ustaw na półkach w niskim regale, aby dziecko mogło po nie swobodnie sięgnąć.
W pokoju dziecięcym powinny królować kolory, które pozytywnie oddziałują na nastrój dzieci. Ciepły odcień pomarańczy i żółtego sprawi, że w przestrzeni zapanuje radosny klimat. Natomiast delikatne pastele, takie jak jasnozielony, jasnoniebieski i blady róż, działają niezwykle uspokajająco.
W pokoju dziecięcym dla dziecka z głębokim ubytkiem słuchu zaaranżuj przestrzeń w taki sposób, aby kojarzyła się z czymś bezpiecznym, przyjaznym, ale także ciekawym. Zacznij od znalezienia funkcjonalnych, prostych, a jednocześnie przyciągających wzrok kolorem oraz kształtem mebli i innych przedmiotów użytkowych. Dwukolorowe biurko, regał w kształcie domku, łóżko z baldachimem, namiot typu tipi – to tylko niektóre pomysłowe rzeczy, które wzbudzają w dziecku ciekawość świata i mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój kreatywności.
Dla dzieci z głębokim ubytkiem słuchu bardzo ważne jest, aby w ich pokoju znalazły się takie elementy wyposażenia, które pomogą im odstresować się po dniu pełnym wrażeń. Huśtawka, hamak, bujany fotel to jedne z najlepszych i sprawdzonych rozwiązań, które gwarantują, że na twarzy dziecka pojawia się uśmiech. Kołysanie bardzo kojąco wpływa na wszelkie zmysły, relaksuje i skutecznie poprawia samopoczucie.
18.12.2024 Pokój dziecięcy
Motyw misia lubi wiele dzieci – jest uroczy, kojarzy się z ulubioną przytulanką. Jak zaaranżować dziecięcy pokoik, w którym miś będzie głównym punktem wystroju? Pokój dziecięcy – przede wszystkim przytulność Urządzając […]
Czytaj dalej04.12.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
04.12.2024 Aranżacja wnętrz
29.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
13.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
09.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
07.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami