09.11.2019 / Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
Marzysz, aby wykreować przyjazną przestrzeń, która będzie skutecznie wspomagać integrację sensoryczną twojego dziecka? Te marzenia możesz szybko zrealizować. Wystarczy tylko wzbogacić dziecięcy pokój o kilka podstawowych elementów. Przedstawiamy sprawdzone pomysły, które pomogą urządzić przestrzeń idealną dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.
W czasie urządzania przestrzeni dla dziecka ze specjalnymi potrzebami kieruj się ważną zasadą – bezpieczeństwem. Wybieraj bezpieczne w użytkowaniu meble, zabawki i pomoce, dzięki którym pokój stanie się niezwykle przyjaznym wnętrzem. Dostosuj aranżację do wymagań dziecka, aby zapewnić mu w czasie zabawy, nauki oraz wypoczynku jak największy komfort. Idealnie dobrane wyposażenie wcale nie musi być kosztowne. Wiele rzeczy można stworzyć samodzielnie. Ważne, aby cały wystrój był doskonale przemyślany. Dzięki temu masz szansę wykreować przestrzeń, w której wieczorem twoje dziecko spokojnie zasypia, a rano budzi się z uśmiechem.
Skuteczne wspomaganie integracji sensorycznej wcale nie musi kojarzyć się z drogimi i wyszukanymi pomocami. Miłym zaskoczeniem będzie dla ciebie fakt, że do pracy z dzieckiem w domowej przestrzeni można wykorzystać proste i łatwe w użytkowaniu przedmioty. Oto lista najpopularniejszych pomocy, które bez problemu znajdziesz we własnym mieszkaniu lub zakupisz za niewielkie pieniądze.
Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej lubią nie tylko w czasie snu, ale także podczas zabawy przykryć się miękkim kocykiem. Idealnym rozwiązaniem jest obciążający pled typu minky. Przykryte nim dziecko odczuwa odpowiedni nacisk, który oddziałuje na wyspecjalizowane receptory zawarte w mięśniach i ścięgnach. Obciążający kocyk minky uspokaja, wycisza oraz zwiększa koncentrację. Delikatny i miękki materiał posiada bardzo przyjemną w dotyku strukturę, gwarantuje ciepło i bardzo ładnie wygląda.
Na rynku dostępne są zróżnicowane modele huśtawek sensorycznych, które warto zamontować w pokoju dziecka ze specjalnymi potrzebami. Możesz wybrać najprostszą drabinkę linową, podwieszaną platformę, hamak lub huśtawkę w formie kokonu. Terapeutyczne huśtawki mają działanie relaksujące i kojące zmysły. Rytmiczne kołysanie pozwala dzieciom lepiej się skupić. Większość huśtawek montuje się do sufitu, jednak na rynku dostępne są też modele na specjalnych stojakach, które nie wymagają wiercenia w suficie.
Dla wielu dzieci nieruchome siedzenie jest po prostu niemożliwe. Dzieje się tak, kiedy dziecko ma zmniejszoną siłę i wytrzymałość mięśni posturalnych, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Sensoryczne siedzisko pozwala dziecku pozostawać w ruchu. Balansowanie ćwiczy wytrzymałość i siłę mięśni oraz poprawia koordynację. Aktywne siedzenie daje dziecku szansę, by zwiększyć koncentrację i skupić się na wykonywanych zadaniach. W pokoju dziecięcym, w którym chcesz stworzyć idealne warunki do nauki, zabawy i dobrego odpoczynku, zdecyduj się na sensoryczne siedzisko w formie:
Meble dla dzieci, które wymagają terapii sensorycznej, powinny być bezpieczne i funkcjonalne. Dobieraj je tak, aby za pomocą nich stworzyć w dziecięcym pokoju idealne miejsce do wypoczynku, zabawy i nauki. Regały, półki i komody dobrze przymocuj do ściany, aby mocno się trzymały. Wybierz łóżko z masywną i solidną ramą. Kiedy wieczorem chcesz zapewnić wyciszający i relaksujący nastrój, w pokoju nie może zabraknąć nocnej lampki z abażurem z tkaniny delikatnie filtrującej światło. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej zwykle mają kłopoty z zasypianiem. Nad łóżkiem warto zatem zamontować delikatny baldachim, który osłoni dziecko przed nadmiarem wizualnych bodźców.
Chcesz stworzyć dla swojego dziecka wyjątkowy pokój sensoryczny? Skorzystaj z naszych porad, które szczegółowo opisaliśmy w artykule https://home/u368713/domains/wdd.u368713.stronazen.pl/public_html/pokoj-dla-dziecka-z-zaburzeniami-integracji-sensorycznej-jak-urzadzic-pokoj-sensoryczny-w-domu!
18.12.2024 Pokój dziecięcy
Motyw misia lubi wiele dzieci – jest uroczy, kojarzy się z ulubioną przytulanką. Jak zaaranżować dziecięcy pokoik, w którym miś będzie głównym punktem wystroju? Pokój dziecięcy – przede wszystkim przytulność Urządzając […]
Czytaj dalej04.12.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
04.12.2024 Aranżacja wnętrz
29.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
15.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
13.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
07.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami