23.01.2023 / Porady
Przedszkolne toalety muszą spełniać normy, które określa Rozporządzenie Ministra, a konkretne ich parametry powinny odpowiadać potrzebom najmłodszych. Chcesz wiedzieć, jak ją urządzić i na jakiej wysokości powinna zostać umieszczona umywalka, lustro czy muszla WC, by wygodnie się z nich korzystało maluchom? Szczegóły poniżej!
Projektując toaletę w przedszkolu, należy działać zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dokładniej z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Zawarte są w nim wszystkie szczegóły, począwszy od warunków technicznych i parametrów, na ilości umywalek i misek ustępowych kończąc. Pomimo że przepisy stanowią jasno, że w damskiej toalecie musi znaleźć się co najmniej 1 miska ustępowa na 20 kobiet, a w męskich 1 pisuar na 30 osób, to projektując przestrzeń WC w przedszkolu, trzeba wziąć pod uwagę wytyczne Ministra Edukacji. Przyjmuje się, że 1 toaleta powinna przypadać na około 15 dzieci. Co więcej, przedszkolna łazienka musi również posiadać kabinę prysznicową z natryskiem i brodzikiem.
Co prawda przepisy nie wskazują na konkretne wysokości, na jakich mają być zainstalowane umywalka, toaleta czy lustro, jednak warto kierować się pewnymi wytycznymi, które pomogą przedszkolakowi w użytkowaniu. Powinno się również pamiętać, że są to inne parametry, niż w przypadku toalety dla dorosłych. To, na jakiej wysokości zamontować umywalkę sprawdzisz na SuperBudowlani.pl, a dodatkowo dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o aranżacji wnętrz.
Wracając do przedszkolnych toalet, przyjmuje się, że muszla WC powinna być oddalona około 35 cm od ziemi, natomiast umywalka nie więcej niż 60 cm. Dodatkowo miski ustępowe muszą być wyposażone w wolnoopadające klapy, a krany w termostat, który zapobiega oparzeniom. Omawiając aranżację przedszkolnej łazienki, warto również wspomnieć o tym, że drzwi kabin nie powinny wyposażone być w zamki, za pomocą których dzieci mogłyby się zamknąć od środka. Warto również sięgnąć po antypoślizgowe maty czy zaokrąglone sprzęty, dzięki którym minimalizuje się ryzyko urazów.
Przedszkolne toalety i łazienki, oprócz sprzętów zamieszczonych na odpowiednich wysokościach, muszą spełniać jeszcze szereg innych norm i wymogów. Jednym z nich jest utrzymywanie tych przestrzeni w bezwzględnej czystości. Dodatkowo samo pomieszczenie, koniecznie musi przylegać do głównej sali, tak by zapewnić dzieciom, jak najszybszy dostęp do przedszkolnej toalety.
Warto także pamiętać o lustrze zawieszonym na odpowiedniej wysokości, około 100 cm nad ziemią, co pozwala na przeglądanie się zarówno przedszkolakom, jak i osobom dorosłym. Idealnie, jeśli będzie ono posiadało opcję uchylną, która będzie jeszcze bardziej komfortowa i pomocna w użytkowaniu.
Podsumowując, toalety przedszkolne muszą spełniać wymogi określone w przepisach. Oprócz wytycznych warto zadbać o to, by przestrzeń WC zachęcała maluchy do korzystania z niej. Kolorowe ściany czy bajkowe nadruki zdecydowanie mogą w tym pomóc.
07.11.2023 Aranżacja pokoju dziecka
Żywa choinka dla wielu osób jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne choinki są zazwyczaj duże i zajmują sporo miejsca. Dlatego idealnie sprawdzają się do większych pomieszczeń – szczególnie w domach. Nie zawsze […]
Czytaj dalej19.10.2023 Wystrój wnętrz
11.10.2023 Dekoracje
29.09.2023 Porady
17.07.2023 Porady
26.04.2023 Porady
20.03.2023 Porady