05.09.2019 / Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
Przemyślana aranżacja pokoju dziecięcego z pewnością ułatwi codzienność rodzicom dziecka z ADHD. Przede wszystkim pomoże opanować bałagan, który powstaje w czasie kreatywnej zabawy. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń nie będzie też przytłaczać i pozytywnie wpłynie na koncentrację pociechy.
Masz wrażenie, że pokój dla dziecka z ADHD nie jest przestrzenią, w której panuje wymarzony ład i porządek. Widzisz, że nieustanna walka z bałaganem nie przynosi oczekiwanych efektów. Dzieci z ADHD nie można winić za brak umiejętności utrzymania porządku. W czasie zabawy koncentrują się na zadaniu, a nie na bałaganie, który powstaje przy realizowaniu kreatywnych pomysłów. Kiedy dziecko z ADHD zauważa, że otacza je ogromny nieporządek, zaczyna czuć się bardzo przytłoczone i nie wie, od czego zacząć sprzątanie. Nie potrafi skoncentrować się na zbyt wielu rzeczach jednocześnie. Nie martw się jednak: istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą utrzymać pokój dziecięcy w wymarzonej czystości.
Przede wszystkim postaw na minimalizm. Im mniej mebli i zabawek, tym łatwiej dzieciom utrzymać w pokoju porządek. Szybko też zauważysz, że w odpowiednio uporządkowanej przestrzeni dziecko z ADHD jest o wiele spokojniejsze, lepiej zachowuje koncentrację i chętniej przebywa w swoim pokoju.
Dziecko z ADHD przeżywa o wiele więcej stresu i niepokoju niż inne dzieci. Warto zatem stworzyć mu przestrzeń, w której poczuje się naprawdę bezpiecznie, odzyska chęć do zabawy i nauki.
W czasie urządzania pokoju dziecięcego w pierwszej kolejności skoncentruj się na kolorystyce. Pomaluj ściany i wybierz meble oraz dodatki w uspokajających kolorach ziemi. Te barwy wyciszają i pozwalają stworzyć wyjątkową przestrzeń, która pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka z ADHD.
Kolejnymi kolorami, które pozytywnie wpływają na nastrój dzieci, są turkus oraz lazur.
W pokoju, w którym przebywają dzieci z ADHD, powinno znaleźć się jak najwięcej dodatków i mebli wyróżniających się miękkimi powierzchniami. Przyjemne w dotyku meble tapicerowane, dywaniki, pledy i dekoracyjne poduszki działają bardzo uspokajająco. Miękka struktura koi zmysły i odstresowuje, a także poprawia koncentrację dziecka z zaburzeniami ADHD.
Dzieci z ADHD bardzo łatwo się rozpraszają. Warto zatem w pokoju dziecięcym zdecydować się na minimalną liczbę praktycznych mebli oraz zabawek. Staraj się wszystkie pojemniki do przechowywania umieścić poza zasięgiem wzroku dziecka, aby mogło się lepiej skoncentrować na danym zajęciu. W kąciku zabaw albo w miejscu przeznaczonym do nauki niech znajdują się tylko te rzeczy, które w danym momencie są dziecku najbardziej potrzebne.
Dzieci z ADHD nie potrafią zapamiętać, że po zabawie trzeba odłożyć zabawki i inne przedmioty na wyznaczone miejsce. W rezultacie pokój dziecięcy ogarnia jeden wielki chaos. Możesz łatwo uniknąć codziennego widoku otwartych szaf, szuflad i pojemników – tradycyjne meble zamień na otwarte półki i ozdobne wieszaki ścienne. To ułatwi sprzątanie dziecku z zaburzeniami ADHD. Przedmioty, które nigdy nie trafiały do szuflad lub szafek, ułóż na głębokich półkach lub zawieś na ozdobnych haczykach. Także inne ubrania poukładaj w szafach bez frontów. Pamiętaj: im łatwiejszy dostęp do danych rzeczy, tym większa szansa, że dzieci odłożą je na swoje miejsce.
Pisanie na ścianie pomalowanej farbą magnetyczną ułatwi dziecku pamiętanie o najważniejszych zajęciach, obowiązkach i datach. “Ścienna tablica” jest lepszym rozwiązaniem niż zapisywane i wieszane na ścianie karteczki samoprzylepne. Większość dzieci zapomina o nich, odklejając je i odkładając w miejsce, które znajduje się poza zasięgiem ich wzroku.
07.11.2023 Aranżacja pokoju dziecka
Żywa choinka dla wielu osób jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne choinki są zazwyczaj duże i zajmują sporo miejsca. Dlatego idealnie sprawdzają się do większych pomieszczeń – szczególnie w domach. Nie zawsze […]
Czytaj dalej19.10.2023 Wystrój wnętrz
11.10.2023 Dekoracje
29.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
15.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
13.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
09.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami