20.10.2019 / Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
W życiu dzieci niewidomych zabawki odgrywają niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim są odpowiedzialne za kształtowanie rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego. Przedstawiamy kreatywne zabawki, które wzbudzają zaciekawienie, motywują do zabawy i sprawiają, że na twarzy dziecka pojawia się szczery uśmiech.
Przede wszystkim zabawki dla dzieci niewidomych mają zapewniać zróżnicowane wrażenia dotykowe i słuchowe. W pokoju dziecięcym nie może zatem zabraknąć kreatywnych pomocy, które różnią się między sobą strukturą, wielkością, kształtem, wagą, ale też wydawanym dźwiękiem.
Nie otaczaj dziecka niewidomego zbyt wieloma zabawkami. To będzie je przytłaczać i wprowadzać w pokoju niepotrzebny chaos. Do zabawy wybieraj takie przedmioty, którymi dzieci niewidome mogą swobodnie poruszać i odkrywać w nich przez dotyk oraz słuch nieznane dotąd właściwości. Zabawki powinny zawsze wzbudzać ciekawość świata. Wręczając dziecku niewidomemu nową zabawkę, dokładnie ją opisz, opowiedz i zademonstruj, na czym polega jej użytkowanie. Pamiętaj, że dobierając pociechom odpowiednie pomoce, przyczyniasz się do lepszego rozwoju dziecięcych umiejętności poznawczych, takich jak różnicowanie dźwięków, kształtów i struktur oraz zapamiętywanie najmniejszych szczegółów.
Drewniane klocki to jedna z ulubionych zabawek i nie powinno ich zabraknąć w żadnym dziecięcym pokoju. Dzięki nim dziecko może tworzyć kreatywne budowle, ale też uczyć się rozpoznawać kształty zwierząt lub liter. Dla dzieci niewidomych przygotowano specjalne modele drewnianych klocków, które doskonale wspomagają rozwój zmysłu dotyku. W czasie dotykania powierzchni dziecko uczy się rozpoznawania wielu zróżnicowanych struktur, np. chropowatej czy idealnie gładkiej. Klocki dotykowe to też świetny sposób na zagranie ze swoją pociechą w memory. Wystarczy, że schowasz wszystkie do woreczka, a dziecko będzie losować pojedynczy element i po rozpoznaniu jego struktury zacznie szukać do niego pary.
Puszki wydające zróżnicowane dźwięki to kolejny pomysł na świetną zabawę. Ta zabawka dla niewidomego dziecka jest też idealnym treningiem jego percepcji słuchowej, pamięci oraz koncentracji. Kreatywne pomoce dźwiękowe możesz kupić w sklepie lub wykonać je samodzielnie. Puszki składają się z 12 pojemników wydających zróżnicowane dźwięki. Zabawa polega na dopasowaniu do siebie dwóch puszek, których odgłos jest identyczny.
Zabawki w postaci małych, drewnianych brył geometrycznych pozwalają dzieciom niewidomym poznawać i zapamiętywać kształty figur. Dziecko może je też wykorzystać do dobrej zabawy w tworzenie ciekawych budowli. Oprócz form geometrycznych możesz podarować swojemu dziecku klocki w kształcie domowych oraz dzikich zwierząt. Zabawa w rozpoznawanie kształtów zwierząt i uczenie się odgłosów, jakie wydają, z pewnością przyniesie dzieciom wiele radości i wzbogaci ich wiedzę o otaczającym świecie.
04.12.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
Wprowadzenie dzieci w świat gotowania może być nie tylko ciekawą zabawą, ale również wartościową lekcją. Maluchy, szczególnie te w wieku około dwóch lat, z dużą chęcią naśladują dorosłych. Gotowanie jest więc jedną z czynności, które najczęściej […]
Czytaj dalej04.12.2024 Aranżacja wnętrz
27.08.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
29.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
15.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
13.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami
09.11.2019 Pokój dziecka ze specjalnymi potrzebami