09.06.2021 / Aranżacja pokoju dziecka
Urządzanie pokoju dla dziecka często stanowi wyzwanie dla rodziców. Dla niemowlaka wystarczy najczęściej tylko kawałek przestrzeni. Jednak im dziecko jest starsze, tym ma większe potrzeby i wymagania. Najczęściej rodzeństwo nie chce mieszkać w jednym pokoju. Starsze dzieci zaczynają odczuwać brak prywatności. Pojawia się młodsze rodzeństwo, a w domu nie ma na tyle miejsca, aby przygotować pokój dla nastolatka i osobny dla niemowlaka. Większy problem pojawia się, gdy w pomieszczeniu mamy tylko jedno okno. Nie możemy części pokoju odciąć od dostępu do naturalnego światła. Jak podzielić pokój dla dziecka z jednym oknem? Przeczytaj 7 wskazówek, jak sobie z tym poradzić.
Dzieci w wieku przedszkolnym nie zawsze chcą mieszkać w jednym pokoju. Często kłócą się, np. o swoje rzeczy i zabawki. Zwłaszcza w przypadku, kiedy jeden pokój jest przeznaczony dla chłopca i dziewczynki. Urządzenie wnętrza kolorystycznie i tematycznie, tak aby pasowało do preferencji obojga dzieci nie zawsze jest łatwe. Można wybrać neutralne kolory, ale czasami wymagania jednej pociechy, nie zadowalają drugiej. Najlepszym sposobem jest podzielenie przestrzeni na dwie części i wyznaczenie osobnej połowy dla córki i drugiej dla syna. Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki? Każdą część pokoju można zaaranżować według innych motywów i kolorów.
Kilkuletnie dzieci zazwyczaj są w stanie zaakceptować współdzielenie pokoju z rodzeństwem. Problem narasta, kiedy zaczynają wchodzić w wiek szkolny. Każdy dorastający nastolatek potrzebuje intymności i więcej przestrzeni. Wtedy podział na dwie osobne części za pomocą kolorów, to zdecydowanie za mało. Koniecznie należy pomyśleć o wydzieleniu osobnego pomieszczenia na dodatkowy pokój.
Czasami sytuacja rodzinna wygląda nieco inaczej. Mając już w domu nastoletnie dziecko, pojawia się niemowlę. Jak podzielić pokój dla dzieci w różnym wieku? Dla niemowlaka nie potrzeba więcej niż miejsce na łóżeczko i przewijak. Można urządzić mały kącik dziecięcy w pokoju nastolatka. Płaczące dziecko może jednak przeszkadzać w nauce starszej pociesze. Dodatkowo co w sytuacji, gdy w pokoju jest tylko jedno okno? Każde z dzieci potrzebuje dostępu do naturalnego światła dziennego. Jak w takim przypadku podzielić pokój?
Podzielenie pokoju bywa problematyczne, ze względu na zbyt małą powierzchnię lub dostęp tylko do jednego okna. Stawianie dodatkowej ściany nie jest wygodne, a do tego jest to rozwiązanie na stałe, czyli nie tak łatwo będzie można je cofnąć. Na szczęście jest kilka ciekawych sposobów na to, jak podzielić pokój dziecięcy z jednym oknem.
Jednym z najlepszych i najłatwiejszych rozwiązań jest zastosowanie zasłon, które łatwo zamontować za pomocą szyn sufitowych. Odpowiednio dobrane kolorystycznie zasłony pozwolą w łatwy sposób wydzielić osobną przestrzeń. Szyny sufitowe są proste w montażu i bardzo funkcjonalne. Można zamontować je na dowolną długość. Nie popsują one także pokoju pod względem estetycznym, ponieważ można je ukryć pod specjalnymi dekoracyjnymi listwami. Plusem takiego rozwiązania jest to, że podział pokoju nie jest na stałe. Zasłony można dowolnie odsuwać i zasuwać.
Drzwi przesuwne można zamontować na większą szerokość niż tradycyjne drzwi. W niektórych sytuacjach można zostawić je odsunięte. W razie potrzeby odosobnienia, z łatwością oddzieli się za ich pomocą pomieszczenie na dwa osobne kąty. Jak urządzić pokój dla dzieci z drzwiami przesuwnymi? Można pomalować je dodatkowo kolorową farbą w dziecięce kolory lub namalować różne wzory, np. gwiazdki, kwiatki lub chmurki. Taki sposób wprowadzi odrobinę magii do dziecięcego pokoju. Drzwi można pomalować z jednej lub z dwóch stron, stosując różne kolory, odpowiednie do wieku i preferencji dziecka.
Transparentna ściana to w ostatnim czasie bardzo modne rozwiązanie. Pojawia się ona w większości nowoczesnych aranżacji wnętrzarskich. Wygląda ciekawie szczególnie w wysokich loftowych pomieszczeniach. Można postawić tylko kawałek takiej szklanej ścianki albo zdecydować się na całą długość wnętrza wraz z drzwiami, całkowicie rozdzielając pomieszczenie. Transparentność ściany pozwala na podział pokoju, a zarazem nie zabiera światła z pojedynczego okna.
Do najłatwiejszych rozwiązań należy postawienie parawanu, który wydzieli osobny kąt i pozwoli na dodatkową prywatną przestrzeń. Jest to jednak mało estetyczny i często niewystarczający sposób. Parawan można zastosować w razie chwilowej potrzeby podziału pokoju. Ponieważ służy do wydzielenia małej przestrzeni, można go wykorzystać przykładowo do oddzielenia kąta dla niemowlaka.
Pokój dla dzieci można także rozdzielić za pomocą regału lub szafek, na których będzie możliwość postawienia kilku rzeczy, a jednocześnie wytworzą one coś w rodzaju ścianki. Takie rozwiązanie pozwoli na podzielenie przestrzeni, jednocześnie nie dzieląc całego pokoju na pół ścianą i osobnym wejściem.
Pokój dla dzieci w wieku szkolnym można podzielić za pomocą dwóch biurek. Dostępne są zestawy mebli dla dzieci, które można połączyć ze sobą tylną częścią. W ten sposób można oddzielić np. pokój dla chłopca i pokój dla dziewczynki. Każda ze stron będzie urządzona w bardzo podobny sposób, natomiast różnicą będą kolory i wzory.
Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie antresoli. Jest to możliwe w przypadku możliwości utworzenia pokoju na poddaszu lub kiedy mamy do czynienia z wysokimi wnętrzami. Dodatkowa dziecięca sypialnia na antresoli będzie nie tylko osobnym miejscem do spania, ale także pobudzi ciekawość i wyobraźnię dziecka. Prawie każde dziecko marzy o piętrowym łóżku i wspinaniu się po drabinkach. Antresolę należy odpowiednio zabezpieczyć, aby dziecko nie spadło z góry i z łatwością radziło sobie z wejściem i zejściem. Jeżeli jest możliwość zagospodarowania większej przestrzeni na antresolę, to oprócz łóżka można postawić dodatkowe biurko lub szafki.
Jeżeli zasłony i inne rozwiązania wydają się być nieodpowiednie, to można zdecydować się na postawienie niepełnej ścianki działowej. Taka ściana nie musi być poprowadzona na całą szerokość pokoju, ani też do samego sufitu, a do tego można wykonać ją z drewna. Drewniane szczebelki poprowadzone na całą wysokość pokoju, ułożone w równej odległości od siebie, dają efekt wydzielenia dodatkowego miejsca. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy szczebelkami przepuszcza światło dzienne do wydzielonego wnętrza. Dostępne są także specjalne, zaprojektowane panele dekoracyjne, np. w ażurowe wzory.
Powyższe pomysły na to, jak podzielić pokój dziecka z jednym oknem sprawdzą się również przy podziale wnętrz o innych zastosowaniach, np. do oddzielenia sypialni od salonu w małej kawalerce. Można je wykorzystać również nie tylko w mieszkaniu, ale też przy projektowaniu wnętrz publicznych, takich jak np. kawiarnie, cukiernie czy restauracje. Dodatkowo mogą one służyć także przy oddzieleniu małych dodatkowych pomieszczeń w mieszkaniu, np. osobnej garderoby lub przestrzeni do spokojnej pracy.
Urządzanie pokoju dla dziecka to wyzwanie dla rodziców. W przypadku, kiedy w pomieszczeniu jest tylko jedno okno, jest to jeszcze trudniejsze zadanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i ciekawych sposobów. Można znaleźć gotowe materiały i inspiracje i urządzić pokój tak, aby każdy czuł się swobodnie i miał własny kąt tylko dla siebie.
Dodatkowe informacje o urządzaniu pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku znajdziesz w artykule https://home/u368713/domains/wdd.u368713.stronazen.pl/public_html/jak-urzadzic-wspolny-pokoj-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku.
04.12.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
Wprowadzenie dzieci w świat gotowania może być nie tylko ciekawą zabawą, ale również wartościową lekcją. Maluchy, szczególnie te w wieku około dwóch lat, z dużą chęcią naśladują dorosłych. Gotowanie jest więc jedną z czynności, które najczęściej […]
Czytaj dalej04.12.2024 Aranżacja wnętrz
27.08.2024 Akcesoria do pokoju dziecka
25.07.2024 Aranżacja pokoju dziecka
07.11.2023 Aranżacja pokoju dziecka
13.06.2023 Aranżacja pokoju dziecka
06.06.2023 Aranżacja pokoju dziecka